Mardin Sınırındaki Yangında Ölü Sayısı 14’e Çıktı

Diyarbakır’ın Çınar ilçesi Kırsal Köksalan Mahallesi’nde 20 Haziran gecesi çıkan ve rüzgarın etkisiyle Mardin’in Mazıdağı ilçesi Kırsal Yücebağ ile Yetkinler mahallelerine yayılan yangında çok sayıda can kaybı yaşandı. Şehmus Demir, Mazhar Demir, Taliha Demir, Nuri Demir, Rezan Yılmaz, Azad Yılmaz, Resul Yılmaz, Remzi Yılmaz, Abdurrahman Bugdayci, Ubeydullah Buğdaycı, İsmail Yardımcı ve Sinan Deviren hayatını kaybederken, 78 kişi de yangından etkilendi ve hastanelere kaldırıldı. Tedavi altındaki 5 kişiden 3’ü entübe edilirken, hayatını kaybedenlerin cenazeleri otopsi sonrasında defnedildi. Yangında 556 küçükbaş hayvan telef oldu, 250 yaralı hayvan ise Et ve Süt Kurumu’na kesim için gönderildi. Bölgedeki veterinerler tarafından 120 hayvanın tedavisi yapıldı.

SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

Diyarbakır’da 8 bin 100, Mardin’de ise 7 bin dönüm alanda hasara yol açan yangında, toplam 5 bin 450 dönüm ekili arazi de zarar gördü. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerinin çalışmaları devam ederken, İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, yangının etkilerinin giderilmesi için Diyarbakır Valiliği’ne 3, Mardin Valiliği’ne ise 2 milyon lira kaynak aktarıldığını duyurdu. Yangının çıkış nedenine ilişkin Çınar Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma ise devam ediyor.

KURTARILAMADILAR

Yaralılardan Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören Kerime Erdenli ile Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi gören Fadıl Demir, doktorların tüm çabalarına rağmen hayatlarını kaybettiler. Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsilerinin ardından Erdenli’nin cenazesi Çınar ilçesi Yazçiçeği Mahallesi’nde defnedilirken, Demir’in cenazesi ise Mardin’in Mazıdağı ilçesi Yücebağ Mahallesi’nde toprağa verildi.

BAKAN YERLİKAYA’DAN BAŞSAĞLIĞI TELEFONU

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Mazıdağı ilçesi Yücebağ Mahallesi’ndeki yangında ölen Sinan Deviren’in babası Sıtkı Deviren ile Mardin Valisi Tuncay Akkoyun aracılığıyla telefonla görüşerek, başsağlığı diledi. Bakan Yerlikaya, görüşme sırasında, “Milletimizin başı sağ olsun. Bu olayın tekrardan yaşanmamasını yüce Allah’tan niyaz ediyorum” dedi. Baba Deviren ise Bakan Yerlikaya’ya teşekkürlerini iletti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir