Hollanda Başbakanı Rutte NATO Genel Sekreterliği desteği için Türkiye’de

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile ortak basın toplantısında konuştu. Erdoğan’ın açıklamaları şöyle: AB ile Gümrük Birliği’ne yönelik güncellemelerin bir an önce başlatılması önemlidir. AB’nin Türkiye ile ilişkilerini hakkaniyet ve stratejik perspektifte ele alınması konusunda Hollanda’nın desteğini bekliyoruz.

TİCARETTE HEDEF 20 MİLYAR DOLAR

İkili ticaretimiz geçtiğimiz sene 13 milyar doları buldu. Bu rakamı ilk aşamada 15 milyar dolara, ardından da 20 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Girişimcilerimiz Hollanda’da 6 milyar avro değerindeki yatırımlarıyla yaklaşık 80 bin kişiye istihdam sağlıyor.

Müttefiklik hukukuna uygun olmak üzere PKK ve uzantıları başta olmak üzere hiçbir terör örgütüne müsamaha gösterilmesi gerektiğini ifade ettim.

Başta Gazze ve Ukrayna gibi konularda da fikir alışverişinde bulunduk. Gazze’deki katliamın durdurulması ve acil ateşkesin sağlanması büyük önem taşıyor. İsrail yönetimine daha fazla baskı yapılması gerekiyor. Terörle mücadele de en önemli başlıklarımızdan biriydi. Türkiye’nin ödediği ağır bedeller ortadadır. Hiçbir terör örgütüne müsama gösterilmemesi gerektiğini ifade ettim.

NATO GENEL SEKRETERİ SEÇİMİ

Kararımızı stratejik akıl ve hakkaniyet çerçevesinde vereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Bu göreve aday olan sayın Rutte ile yeni NATO Genel Sekreteri’nde ne tür hasletleri görmek istediğimizi paylaştık. 

Hollanda Başbakanı Mark Rutte

Türkiye önemli bir aktör. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve arkadaşları çok saygı gören bir ekip. Türkiye zorlu bir bölgede, zor komşuları olan bir ülke. Maalesef gündeminde terörizm olan bir ülke. Türkiye NATO’da 2. en güçlü orduya sahip ülke aynı zamanda ve NATO için çok önemli bir güç. Siz yeni genel NATO Genel Sekreterinin gündeminde bunlar olmalı dediniz. NATO’nun güney kanadının Türkiye’ye ihtiyacı var. Yıllar boyunca gösterdiğiniz dostluk için teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir